Zewnętrzna warstwa tynku ma za zadanie nie tylko zapewnić budynkowi ładny wygląd, ale i chronić ściany przed działaniem czynników atmosferycznych. Prawidłowo nałożony tynk powinien też chronić elewację przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tymczasem bardzo często wykonawca popełnia błędy już na etapie wyboru odpowiedniej mieszanki, skazując się na niepowodzenie podczas późniejszych prac wykończeniowych. Jak uniknąć błędów podczas tynkowania ścian zewnętrznych? Rzeczoznawca budowlany radzi!
Odpowiedni wybór tynku
Podstawowym błędem, który można popełnić podczas prac tynkarskich, jest zły dobór mieszanki. Wielu nierzetelnych wykonawców, chcąc obniżyć koszty prac tynkarskich, decyduje się na kiepskiej jakości masę, która nie zawsze odpowiada normom jakościowym. Bardzo często ekipy budowlane mieszają różne rodzaje tynków lub stosują mieszanki pochodzące od różnych producentów. Jest to poważnym problemem, ponieważ już po krótkim czasie od zakończenia robót tynk może pękać i odpadać od ściany. Co ważne, jednolity system otynkowania zapewnia budynkowi nie tylko estetyczny wygląd, ale i wystarczające ocieplenie.
Prawidłowo dobrana mieszanka tynkarska powinna nie tylko być dostosowana do warunków technicznych budynku, ale i uwzględniać rodzaj podłoża, który będzie bezpośrednio pokrywała. Inaczej będzie się zachowywał tynk nałożony styropian czy wełnę mineralną. Jeżeli wykonawca nie dopilnuje tego, nieodpowiednio dobrana masa może z czasem pękać, zmieniać kolor uniemożliwiać oddychanie ścian. Jako inwestorzy mamy prawo do weryfikacji prac tynkarskich nawet na etapie ich trwania. Jeżeli mamy podejrzenia, że nieuczciwa ekipa wykonawcza obniża jakość produktów wbrew wcześniejszym ustaleniom, mamy prawo poprosić rzeczoznawcę budowlanego o sprawdzenie prac. Jeśli ekspertyza budowlana wykaże błędy, pracę będzie trzeba powtórzyć.
Niedopilnowanie warunków podczas prac tynkarskich
Większość mas tynkarskich dostępna jest na rynku w postaci gotowych produktów lub mieszanek, które trzeba połączyć z wodą. O tym jednak, czy zaprawa tynkarska będzie skuteczna, decyduje już nawet sposób przechowywania materiałów. Jeżeli nie zadbamy dostatecznie wcześnie o odpowiednie miejsce do składowania produktów tynkarskich, zamoknięty lub przemarznięty tynk może po nałożeniu nie spełniać swoich właściwości.
Równie ważne są warunki, jakie zapewnimy sobie podczas prowadzenia prac tynkarskich. Z reguły uznaje się, że najlepszym czasem do tynkowania ścian jest okres, kiedy temperatura powietrza wynosi minimum 5°C. Warto zatem zastanowić się, czy chcemy ryzykować podejmowaniem prac tynkarskich w okresie zimowym. Podobnie rzecz się ma ze zbyt wysokimi temperaturami powietrza. W niesprzyjających warunkach zaprawa tynkarska może albo zbyt szybko wysychać i pękać, albo wiązać się zbyt długo. Bardzo ważne jest też zabezpieczenie świeżego tynku przed zamoknięciem. Poważnym błędem, który nierzadko popełniają ekipy budowlane, jest niezabezpieczenie niewyschniętej jeszcze masy przed deszczem lub śniegiem, co może skutkować wypłukiwaniem tynku. Jeżeli do tego dojdzie, struktura ściany będzie nie tylko nierówna, ale i ocieplenie budynku będzie nieskuteczne. W takich wypadkach rzeczoznawca budowlany zaleca zazwyczaj powtórzenie prac tynkarskich przez wykonawcę.
Nieprawidłowe przygotowanie podłoża
O sukcesie prac tynkarskich decyduje nie tylko wybór materiałów dobrej jakości, ale i odpowiednie przygotowanie się do prac. Z racji tego, że jest to jeden z ostatnich etapów prac wykończeniowych na zewnątrz budynków, ekipy budowlane bardzo często przyspieszają ten proces, aby móc zakończyć projekt. Tymczasem prawidłowo nałożona masa tynkarska powinna być nakładana w optymalnych warunkach i na dobrze zabezpieczone podłoże. Jeżeli o to nie zadbamy, tynk może w bardzo krótkim czasie od zakończenia prac elewacyjnych zmieniać swoje właściwości i pękać. W najgorszym wypadku możemy mieć do czynienia z odpadającymi płatami zaprawy.
Jeżeli do tego dojdzie, jedynym rozwiązaniem może się okazać konieczność zrywania uszkodzonej masy i montowania zabezpieczeń na nowo. Jeśli dodatkowo rzeczoznawca budowlany wykaże w ekspertyzie budowlanej, że usterki są wynikiem poważnych błędów wykonawczych, będzie miał prawo zobligować wykonawcę do naprawienia szkód. Aby tego uniknąć, należy przed rozpoczęciem prac tynkarskich przygotować podłoże – oczyścić je, osuszyć i zagruntować. Bardzo ważne jest też usunięcie luźnych elementów, które mogłyby osłabić przyczepność mieszanki.