Popularność diety wegetariańskiej rośnie z roku na rok. Wyeliminowanie mięsa z jadłospisu nie tylko pozwala ocalić życie zwierzętom, ale również korzystnie wpływa na organizm człowieka i środowisko naturalne. Żeby jednak zachować zdrowie, samo wykluczenie mięsa nie wystarczy. Jak w każdej diecie, także i w tej wegetariańskiej należy odpowiednio zbilansować posiłki. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się catering dietetyczny. Czy warto z niego skorzystać?
Catering dietetyczny wegetariański – zalety
Dieta pudełkowa to coraz popularniejszy sposób odżywiania. Korzystają z niej nie tylko gwiazdy, ale i osoby zabiegane lub nielubiące gotować, które chcą jeść smacznie i zdrowo, jednak spędzanie czasu w kuchni nie jest ich wymarzonym zajęciem. Zamawiając catering dietetyczny, klient otrzymuje gotowy zestaw dań. Posiłki zapakowane są w szczelne pudełka, dzięki czemu z powodzeniem można je zabrać do pracy lub szkoły.
To zamawiający decyduje o kaloryczności posiłków oraz wybiera rodzaj diety. Nie oznacza to jednak, że pozostaje z tym sam. Może bowiem liczyć na wsparcie dietetyka. Służy on pomocą w określeniu i wyborze najkorzystniejszego rozwiązania.
Coraz większą popularnością cieszy się catering dietetyczny wegetariański. To rozwiązanie, które ma wiele zalet. Jest on skomponowany w taki sposób, by odpowiadał zapotrzebowaniu organizmu na wszelkie składniki odżywcze. Ponadto dzięki dużemu udziałowi warzyw, owoców i kiszonek wegetariańska dieta pudełkowa wspiera pracę układu pokarmowego. Zmniejsza również prawdopodobieństwo występowania otyłości i chorób układu krążenia.
Wybierając catering dietetyczny wegetariański, klient odżywia się smacznie, zdrowo i bez wyrzeczeń. Nie musi również spędzać wielu godzin w kuchni, by przygotować pyszne i pożywne dania. To zdecydowana oszczędność czasu. Nie trzeba bowiem tworzyć list zakupowych, a i wizyty w sklepach są rzadsze. Koniec z nieudanymi eksperymentami kulinarnymi! Czas na smaczne i odpowiednio zbilansowane posiłki.
Czym zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej?
Jednym z głównych dylematów osób decydujących się na dietę wegetariańską jest to, czym zastąpić mięso w jadłospisie. Na szczęście zakres produktów spożywczych stanowiących pełnowartościowe źródło białka jest szeroki. Jego poziom doskonale uzupełnia:
- soczewica – w jej składzie znajduje się ok. 30 proc. przyswajalnego białka. Z powodzeniem zastępuje mieloną wołowinę i może posłużyć do przygotowania zamienników klasycznych burgerów, pulpetów czy też kotletów mielonych,
- tofu – to jeden z najpopularniejszych zamienników mięsa w wegetariańskim jadłospisie. Składa się głównie z ziaren soi i doskonale zastępuje drób. Można z niego przygotować m.in. nuggetsy czy też kotlety. Warto wiedzieć, że tofu samo w sobie jest bez smaku. Trzeba je odpowiednio przyprawić i poddać obróbce termicznej, by wydobyć smak mięsa,
- fasola – niezależnie od rodzaju stanowi doskonałe źródło minerałów, w tym potasu, wapnia, fosforu, oraz błonnika. Niektóre jej odmiany to również skarbnica kwasu foliowego i żelaza. Z fasoli można przyrządzić gęste zupy, gulasze, burgery oraz pasztety.
W menu wegetarianina nie może zabraknąć również kalafiora, bakłażana oraz ziemniaków. Po odpowiednim doprawieniu i przygotowaniu warzywa te z powodzeniem mogą zastąpić mięso. Doskonale imitują bowiem jego smak oraz strukturę.
Samodzielne skomponowanie wegetariańskiego menu może okazać się nie lada wyzwaniem. Posiłki należy bowiem odpowiednio zbilansować, tak aby zawierały optymalną ilość białka oraz innych składników odżywczych. W przeciwnym razie rezygnacja z mięsa nie będzie zdrowym rozwiązaniem dla organizmu.
Z pomocą przychodzi catering dietetyczny wegetariański. To nic innego jak odpowiednio skomponowana dieta pudełkowa, która jest dopasowana do potrzeb wegetarian. Zawiera ona smaczne i zdrowe bezmięsne dania o właściwej kaloryczności, co pozwala zadbać nie tylko o zdrowie, ale i prawidłową sylwetkę.