Instalacje fotowoltaiczne coraz częściej goszczą w naszym krajobrazie. Decydują się na nie już nie tylko klienci indywidualni, ale i firmy. Fotowoltaika zapewnia bowiem niezależność energetyczną. Nie tylko pozwala obniżyć koszty energii elektrycznej, ale również pozytywnie wpływa na kondycję środowiska naturalnego. Żeby jednak cieszyć się własnym prądem, w pierwszej kolejności trzeba kupić i zamontować system. Jak sfinansować instalację ogniw fotowoltaicznych?
Środki własne
Sfinansowanie kupna i montażu instalacji fotowoltaicznej z własnej kieszeni, choć wydaje się kosztowne, jest jedną z najlepszych opcji. Inwestor nie zaciąga bowiem żadnego zobowiązania wobec banku, dzięki czemu nie płaci odsetek. W rezultacie jest to jeden z najtańszych sposobów pozwalających na uruchomienie własnej mikroelektrowni słonecznej. Inwestycja zwraca się średnio po 7-10 latach. Potem są już tylko zyski.
Opcja ta jest jeszcze korzystniejsza w przypadku przedsiębiorstw. Firmy mogą bowiem liczyć na zwrot podatku VAT, a kwotę netto wrzucić w koszty działalności gospodarczej.
Nie każdego jednak inwestora stać będzie na sfinansowanie instalacji ogniw fotowoltaicznych. Brak wystarczających środków to nie powód, by rezygnować z inwestycji, która w przyszłości przyniesie realne oszczędności dla domowego lub firmowego budżetu. Skorzystać można bowiem z zewnętrznych źródeł finansowania. Jakie rozwiązania są dostępne na rynku?
Kredyty i pożyczki
Jeszcze do niedawna banki komercyjne nie były skore do udzielenia wsparcia finansowego inwestorom decydującym się na montaż systemów fotowoltaicznych. Negatywne doświadczenia z farmami wiatrowymi nakazywały bowiem zachowanie ostrożności także w przypadku instalacji wytwarzających energię ze słońca.
Na szczęście montaż systemów fotowoltaicznych do 50 KWp nie wymaga żadnych certyfikatów i pozwoleń. Uproszczona procedura prawna zachęciła instytucje finansowe do udzielania wsparcia. Z pomocy skorzystać mogą zarówno inwestorzy prywatni, jak i przedsiębiorcy.
Na rynku nie brakuje różnego rodzaju eko-kredytów i eko-pożyczek, które pozwalają na sfinansowanie instalacji ogniw fotowoltaicznych. Udzielane są one przez największe banki komercyjne i inne instytucje finansowe. Ze względu na atrakcyjne warunki – brak wkładu własnego, niskie raty, dobre oprocentowanie – oraz szybką procedurę decyzyjną, rozwiązania te cieszą się dużą popularnością.
Leasing paneli fotowoltaicznych
Wzięcie ogniw fotowoltaicznych w leasing to kolejna forma finansowania inwestycji eliminująca konieczność angażowania środków własnych. Kierowana jest ona do małych i średnich przedsiębiorstw, a także mikro działalności gospodarczych, w tym rolniczych. Żeby skorzystać z tej opcji, moc instalacji fotowoltaicznej nie może przekraczać 50 KWp.
Leasingu na ogniwa fotowoltaiczne udzielają zarówno popularne banki komercyjne, jak i inne instytucje finansowe. Inwestorzy najczęściej mają do wyboru jedną z trzech opcji: leasing operacyjny, leasing finansowy lub pożyczkę leasingową. To, na jaką opcję zdecyduje się leasingobiorca, zależy od jego indywidualnych potrzeb i możliwości.
Ulgi i dotacje
Ekologiczne rozwiązania, takie jak systemy fotowoltaiczne, są obecnie premiowane przez państwo. Decydujący się na nie inwestor może otrzymać różnego rodzaju ulgi i dotacje państwowe oraz unijne. Większość z nich działa wstecz i gwarantuje możliwość częściowego zwrotu poniesionych kosztów.
Żeby otrzymać wsparcie, należy jednak dopełnić wielu formalności, a i tak nie jest to gwarancją powodzenia przedsięwzięcia. To, czy wniosek inwestora zostanie pozytywnie rozpatrzony, zależy bowiem także od ilości dostępnych środków finansowych oraz liczby wnioskujących.
W tym miejscu należy również wspomnieć o uldze termoizolacyjnej. Posiadaczom domów jednorodzinnych daje ona możliwość odliczenia kosztów instalacji ogniw fotowoltaicznych od podstawy opodatkowania. To rozwiązanie, z którego można łatwo skorzystać.