Każde ze szkoleń ma za zadanie poszerzyć wiedzę i umiejętności jego uczestników. Są również i takie, od których może nawet zależeć poziom bezpieczeństwa w danym miejscu – i właśnie takim jest szkolenie bhp. Każdy, prędzej czy później, ma możliwość zetknięcia się z nim, choćby w przypadku zatrudnienia w nowym miejscu pracy. Warto wiedzieć, jakie elementy muszą być w nim zawarte i przekazane podczas takiego spotkania.
Szkolenie bhp – wstępne i stanowiskowe
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje szkoleń bhp. Pierwszy z nich, czyli szkolenie wstępne, jest przeznaczone dla wszystkich nowych pracowników danej firmy. Obejmuje także stażystów, praktykantów, każdego – bez względu na to, jaki jest jego zakres prac czy sposób zatrudnienia. Pierwsza część, ogólna, opisuje podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w danym obiekcie. Uczestnicy takiego kursu poznają między innymi regulamin pracy, a także podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Należy pamiętać, że choć wiele reguł wydaje się być bardzo podobnych w różnych miejscach pracy i obiektach, to jednak do szkolenia bhp trzeba przystąpić za każdym razem. Mogą się bowiem różnić w niektórych zakresach, a przede wszystkim – są dostosowane do każdego z budynków z osobna. Łatwo to zresztą wytłumaczyć – zupełnie inne zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać w małej, kilkuosobowej firmie, a inne w wielkiej hali przemysłowej. Przystąpienie do takiego szkolenia jest zatem obowiązkiem każdego pracownika.
Dodatkowym elementem szkolenia wstępnego jest tak zwany instruktaż stanowiskowy. Nowy pracownik, ale też studenci czy praktykanci, podchodzi do szkolenia już na konkretnym stanowisku, na którym będzie wykonywać swoje zadania. Podczas szkolenia zapoznaje się z miejscem pracy, ewentualnymi maszynami, które znajdują się w jego obrębie. Tę część na ogół przeprowadza osoba przełożona, majster, brygadzista – ktoś, kto będzie w stanie dokładnie wytłumaczyć wszystkie czynności na danym stanowisku. Osoba przyuczająca się musi także wykonać pierwsze zadania pod okiem instruktora. Co ważne, nie można podjąć pracy na nowym miejscu, bez uprzedniego przejścia przez szkolenie bhp.
Okresowe szkolenie bhp
Drugim, równie istotnym, rodzajem jest okresowe szkolenie bhp. Podlegają mu osoby zajmujące się stanowiskami robotniczymi, ale też kadra kierownicza, mistrzowie, majstrowie czy brygadziści. Wskazane jest, by do szkolenia okresowego przystępowali także pracownicy służb bhp, ale również osoby zajmujące stanowiska w dziale biurowo-administracyjnym, jeżeli tylko specyfika pracy będzie tego wymagać.
To, jak często należy przystępować do okresowego szkolenia bhp, zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy. Niektóre osoby, bardziej narażone na czynniki szkodliwe dla zdrowia, powinny do niego podchodzić co kilka miesięcy, bądź raz do roku. Jeśli nie ma potrzeby robienia takich szkoleń częściej, mogą być organizowane dla pracowników raz na kilka lat. Nie bez znaczenia jest także bieżąca sytuacja w firmie. Jeżeli przedsiębiorstwo przechodzi przez etap dużej rozbudowy, zakupu nowych maszyn, wprowadzenia nowych działań, to również szkolenie bhp będzie trzeba zorganizować odpowiednio wcześniej – po to, by wszyscy pracownicy mieli możliwość zapoznania się z nowym regulaminem pracy, nowymi urządzeniami i ich sposobem funkcjonowania.
O czym jeszcze można dowiedzieć się na szkoleniu bhp
Z racji tego, że szkolenie to dotyczy zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, osoby, które w nim uczestniczą, muszą dowiedzieć się, w jaki sposób realizować wszystkie swoje zadania. Czy na przykład jest wymagany specjalny ochronny ubiór do przystąpienia do konkretnego stanowiska pracy – w niektórych miejscach będzie to jedynie kask, w innych może być wymagane posiadanie dodatkowych elementów ochronnych. Pracownicy mogą dowiedzieć się także między innymi, jaka jest droga ewakuacji, w których miejscach znajdują się gaśnice czy apteczka potrzebna do udzielenia pierwszej pomocy. Im bardziej skomplikowane stanowisko pracy i im więcej czynników, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, tym więcej zasad z nimi związanych należy przyswoić.