Zazwyczaj jest tak, że kiedy jakieś nowinki wchodzą na rynek, podchodzimy do nich z pewną dozą nieufności. Szukamy opinii na ich temat w Internecie, dopytujemy znajomych, rozważamy wszystkie za i przeciw. Dotyczy to zarówno dużych, drogich inwestycji, jak i przedmiotów małego kalibru. Nic dziwnego, w końcu wszystkim nam zależy na połączeniu komfortu, funkcjonalności i estetycznego wyglądu rzeczy, w które inwestujemy. Podobnie rzecz się ma z tzw. domkami mobilnymi, zwanymi także domkami holenderskimi czy po prostu domkami na kółkach. I choć na polskim rynku są obecne od ładnych paru lat, to wiele osób wciąż ma je za nowości. Z tego względu w poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat domków mobilnych, abyś mógł się przekonać, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.
Fakt nr 1: Domki na kółkach nie różnią się zbytnio od standardowego domku letniskowego
Chodzi tu przede wszystkim o funkcjonalność i komfort korzystania z budowli tego typu. Domki na kółkach mogą liczyć nawet do kilku sypialni, do tego salon z aneksem kuchennym, łazienka, WC… Można do nich także dobudować taras, zwiększając tym samym ich powierzchnię. Nie trzeba dodawać, że wszystkie niezbędne sprzęty typu okap, kuchenka czy też zmywarka to obecnie must have w przypadku nowych domków mobilnych. Domki na kółkach są zatem praktyczne, a do tego wyglądają bardzo nowocześnie!
Fakt nr 2: Domki mobilne mogą być całoroczne
Może się wydawać, że domek na kółkach to typowo letni wynalazek. Tymczasem domki mobilne tak naprawdę świetnie sprawdzają się nie tylko podczas cieplejszych pór roku. Dzięki temu, że mają zainstalowane ogrzewanie (najczęściej elektryczne, choć niektórzy producenci oferują możliwość podłączenia instalacji gazowej) i grzejniki, można z nich korzystać również zimą. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich domków na kółkach – te sprowadzane z zagranicy zazwyczaj nie są ogrzewane.
Fakt nr 3: Domki typu holenderskiego mają kółka, ale nie można poruszać się nimi po jezdni
Choć domki mobilne mają zamontowane kółka (skądś przecież wzięła się ich nazwa!), to jednak nie służą one do poruszania się po drodze. Domki typu holenderskiego nie są pojazdami, a kółka służą do łatwego przemieszczania konstrukcji w obrębie działki lub też do wjechania nimi na przyczepę. Ich mobilność polega zatem na tym, że można je z łatwością przewozić z miejsca na miejsce, jednak nie są one nowocześniejszą wersją kampera czy przyczepy kempingowej. To raczej domki letniskowe, które raz na jakiś czas można przewieźć na drugi koniec kraju, żeby cieszyć się zmianą krajobrazu za oknem.
Fakt nr 4: W przypadku domków mobilnych nie trzeba mieć pozwolenia na budowę
Domki na kółkach nie są związane z gruntem na stałe, co oznacza, że nie jest wymagane pozwolenie na ich budowę. Tak to wygląda w teorii. W praktyce najlepiej zgłosić fakt postawienia domku mobilnego w odpowiednim starostwie powiatowym, dopytując jednocześnie, jak należy postępować we własnym przypadku. Często starostwa respektują regulacje związane m.in. z wielkością domku. Do 35m2 nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie tego faktu do urzędu. Podobnie rzecz się ma z własnością gruntu – jeśli domek na kółkach nie przekracza 35 m2, wówczas nie trzeba być właścicielem działki, na której stawia się konstrukcję tego typu, wystarczy ją dzierżawić. Żeby uniknąć nieporozumień najlepiej dowiedzieć się wszystkiego bezpośrednio u źródła, w odpowiednim starostwie.
Fakt nr 5: Istnieją polskie firmy produkujące domki na kółkach
Prawdą jest, że domki mobilne przybyły do nas z Zachodu. Szczególnie popularne są one w Anglii i w Holandii – tam też jest ich ojczyzna. Bardzo często możemy się spotkać z używanymi domkami holenderskimi czy tymi sprowadzanymi z Anglii. Mają one jednak dosyć poważną wadę, mianowicie nie są dostosowane do polskich warunków atmosferycznych, co przekłada się na komfort korzystania z konstrukcji tego typu. Na szczęście polski rynek domków na kółkach, choć może nie jest bardzo duży, prosperuje dobrze i ciągle się rozwija. Możemy znaleźć na nim szereg przedsiębiorstw zajmujących się tylko i wyłącznie produkowaniem domków mobilnych. Są one całkowicie przystosowane do naszej pogody, dlatego też jeśli chciałbyś zainwestować w takie rozwiązanie, najlepiej zacząć od rozmowy z polskimi producentami. Wówczas będziesz miał pewność, że Twój domek sprawdzi się nie tylko latem, ale również i zimą.