Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki wymaga od właścicieli i partnerów sporego rozeznania w prawnych zawiłościach. Jednak należy pamiętać, że nie wystarczy tutaj interesować się prawem, ale trzeba być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w ustawodawstwie. Może się bowiem okazać, że w trakcie działania danej spółki zostaną uchwalone takie przepisy, które będą mieć znaczący wpływ na jej funkcjonowanie. Dlatego wiele spółek decyduje się na stałą współpracę z prawnikami już od momentu założenia takiej działalności. Profesjonalna kancelaria prawna jest istotnym partnerem do współpracy.
Wybór rodzaju spółki
Tak naprawdę już sam moment założenia spółki może wymagać konsultacji czy wsparcia ze strony prawnika. Należy zdecydować, który rodzaj tej działalności będzie odpowiedni. Form prowadzenia spółek jest wiele. Można wyróżnić spółki: jawną, cywilną, partnerską, akcyjną, komandytową, komandytowo-akcyjną czy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Do podjęcia decyzji, który z rodzajów spółek będzie najlepszym rozwiązaniem, należy wziąć pod uwagę szereg czynników.
Wiele będzie zależeć od tego, ilu partnerów wejdzie do grona założycieli spółki, jakim majątkiem dysponują, a także w jakim zakresie chcą odpowiadać za to, co dzieje się w firmie. Nie bez znaczenia są także kwestie związane z rozliczeniami, tj. w jakiej formie mają być prowadzone, według jakiego harmonogramu czy też jaką część zysków otrzymuje każdy z założycieli. Dla osób, które zajmują się głównie biznesem i prowadzeniem firmy, niektóre z tych szczegółów mogą się wydawać mało istotne. Jednak z punktu widzenia poprawnego działania spółki, a także dobrej współpracy między jej założycielami ważne jest, by każdy z tych detali był dokładnie przemyślany. Może on bowiem rzutować na dalsze funkcjonowanie firmy.
Ważne jest, by również sprawiedliwie podejść do podziału zysków, ale i obowiązków w gronie członków założycieli spółki – żeby wszelkie wątpliwości rozwiać już na samym początku jej działalności. Im więcej niejasności pojawi się na etapie zakładania spółki, tym trudniej będzie je rozwiązać już w trakcie prowadzenia działalności.
Kancelaria prawna pomoże przebrnąć przez wszystkie zawiłości związane z samym wyborem formy prawnej spółki. Prawnicy wezmą pod uwagę, ilu ma być partnerów w tej spółce, jakie mają możliwości i jak bardzo chcą się zaangażować w jej prowadzenie. Podpowiedzą również, na jakie szczegóły jeszcze należy zwrócić uwagę, które trzeba przedyskutować i przeanalizować, a w efekcie – pomogą w podjęciu decyzji co do tego, która z form prowadzenia spółki będzie najlepszym rozwiązaniem.
Bieżąca działalność spółki
Samo założenie spółki to dopiero początek. W wielu przypadkach okazuje się, że wsparcie ze strony prawnika w trakcie bieżącej działalności firmy jest wręcz niezbędne. Profesjonalna kancelaria prawna zajmuje się obsługą korporacyjną spółek w pełnym zakresie. Oznacza to, że prawnicy między innymi opracowują i przygotowują wszystkie dokumenty związane z bieżącą działalnością firmy. Mogą to być zarówno umowy wewnętrzne, jak na przykład uchwały dotyczące zmian w zarządzie czy radach nadzorczych, ale też takie, które są zawierane z klientami zewnętrznymi. Dzięki temu można mieć pewność, że w poszczególnych umowach nie ma zapisów niekorzystnych z punktu widzenia spółki, a jeśli jednak takie się pojawią – to właśnie przez prawników zostaną one wychwycone i mogą być podstawą do dalszych negocjacji z kontrahentem. Właśnie wspomniane negocjacje oraz mediacje to również moment, który może wymagać obecności prawnika. Może służyć doradztwem i szybko reagować na wszelkie zawiłości prawne, które w tych rozmowach się pojawią.
Kancelaria prawna – w przypadku obsługi korporacyjnej spółki – może zaproponować także współpracę przy sprzedaży udziałów lub akcji, likwidacji lub przekształceniu spółki. Prawnicy mogą także reprezentować zarząd – zarówno poszczególnych wspólników czy akcjonariuszy na walnych zgromadzeniach, jak i – w razie potrzeby – przed sądami czy organami administracji publicznej.
Źródło: Salire – kancelaria prawna