Organizacja transportu multimodalnego jest kompleksowym procesem, który pozwala na efektywny przewóz ładunków na średnich i długich trasach. Czym charakteryzuje się transport multimodalny i jakie korzyści zapewnia podmiotom biznesowym?
Co to jest transport multimodaly?
Transport multimodalny to rodzaj przewozu towarów, który realizowany jest przy użyciu co najmniej dwóch różnych środków transportu w ramach jednej umowy przewozowej. W ten sposób umożliwia efektywne przemieszczanie ładunków z punktu początkowego do punktu docelowego. Co ważne, multimodalny proces transportowy zapewnia przewóz ładunków w sposób bardziej elastyczny, krótszy, bardziej opłacalny i dostosowanego do specyficznych potrzeb klienta i rynku niż tradycyjne podejście do transportu.
Należy podkreślić, że w procesie transportu multimodalnego mogą być wykorzystywane różne gałęzie transportu, takie jak transport drogowy, kolejowy, morski, lotniczy czy żegluga śródlądowa.
Poznaj cechy transportu multimodalnego
Transport multimodalny doskonale sprawdza się w międzypaństwowym i międzykontynentalnym przewozie towarów i tym samym ma duży wpływ na globalną gospodarkę. Podstawową cechą transportu multimodalnego jest wykorzystywanie różnych środków transportu, w tym statków, samolotów, ciężarówek czy pociągów. Rozwiązanie to pozwala zmaksymalizować efektywność operacyjną i minimalizować koszty przewozu. Przykładem może być przewóz kontenera drogą morską z Chin do Europy, a następnie transport kolejowy do kraju docelowego, a na końcu transport drogowy do magazynu klienta.
Jednocześnie, pomimo wykorzystania różnych środków transportu, cały proces realizowany przez jednego operatora logistycznego i w ramach jednej umowy przewozowej. Powoduje to, że tylko jeden podmiot (firma logistyczna czy spedytor) jest odpowiedzialny za cały proces transportu, od punktu nadania do punktu odbioru. Operator ten bierze na siebie odpowiedzialność za koordynację i realizację transportu oraz za zarządzanie dokumentacją, co upraszcza proces dla klienta.
Ważną cechą transportu multimodalnego jest optymalizacja czasu trasy transportu. Transport multimodalny pozwala na lepsze wykorzystanie różnych środków transportu, co zazwyczaj daje gwarancję skrócenia czasu dostawy i zmniejszenia kosztów. Wybór najlepszych kombinacji transportowych umożliwia skuteczniejsze zarządzanie czasem i kosztami.
Co ważne, możliwość kombinacji różnych środków transportu w ramach jednego procesu przewozowego zapewnia większą elastyczność w dostosowywaniu się do warunków rynkowych, dostępności zasobów i potrzeb klientów. Co więcej, taka elastyczność umożliwia szybką reakcję na zmieniające się warunki (np. zmiany w przepisach, warunki pogodowe, korki drogowe itp.). To sprawia, że jest kluczową zaletą transportu multimodalnego.
Należy podkreślić dzięki rozdzieleniu transportu na różne etapy i środki transportu, ryzyko związane z opóźnieniami, awariami czy innymi problemami staje się znacznie mniejsze. Elastyczność sprawia, że jeśli jedna część transportu napotyka problemy, można szybko przeorganizować pozostałe części, by zminimalizować skutki.
Ponadto transport multimodalny zwłaszcza na długich dystansach wykorzystuje środki transportu, które najmniej obciążają środowisko naturalne — czyli kolej i statki. W ten sposób przewóz towarów i globalna gospodarka emituje mniej CO2, dzięki czemu ślad węglowy towarów jest znacząco niższy.
Jakie są korzyści z korzystania z transportu multimodalnego?
Przewóz różnymi środkami transportu w ramach jednego procesu transportowego pozwala znacząco zredukować koszty przewozu. Dzięki optymalizacji tras i wykorzystaniu tańszych środków transportu na niektórych odcinkach cena za przewóz ładunku może być znacząco niższa. Ponadto elastyczny dobór środków transportu pozwala na zwiększenie wydajności poprzez lepszą koordynację i planowanie przewozu. W rezultacie transport multimodalny sprzyja również lepszej kontroli nad procesem logistycznym, co dodatkowo wzmacnia realizacja procesu przez jednego operatora. Warto także podkreślić, że transport multimodalny jest niezwykle elastyczny w zakresie wymagań klientów i warunków rynkowych, dzięki czemu można tworzyć procesy skonstruowane stricte pod specyficzne potrzeby.
źródło: SYMLOG Spedycja Międzynarodowa