Okulista

W miarę regularne wizyty u dentysta umożliwiają kontrolowanie stanu naszego uzębienia oraz leczenie wszelkich ubytków zanim staną się dokuczliwe. Istotnym badaniem w takiej diagnostyce stomatologicznej jest bez wątpienia pantomogram, który potocznie nazywany jest panoramicznym zdjęciem. To RTG żuchwy, kości szczęki, zębów, stawu skroniowo-żychwowego oraz zatok szczękowych. Przez takie zdjęcie można przykładowo wykryć dodatkowe zęby, nadliczbowe, zatrzymane, a także próchnicę, oraz dodatkowo zaplanować właściwe leczenie u stomatologa.

Gdy problemy ze wzrokiem nie przynoszą bolesnych symptomów, pociechy zazwyczaj o nich nie mówią. Niestety brak jakiejkolwiek interwencji bardzo często może skutkować stopniowym pogarszaniem się wzroku, dlatego też tak ważna jest dokładna obserwacja zachowań dziecka i w razie podejrzenia zaburzeń widzenia trzeba bezzwłocznie zgłosić się do jakiegoś dobrego specjalisty. Okulista wykona wszystkie potrzebne badania diagnostyczne, jak na przykład badanie ruchów gałek ocznych, ostrości wzroku, badanie w kierunku niedowidzenia, badania refrakcji, a w przypadku konieczności wdroży odpowiednie leczenie.

Wszelkie zaburzenia układu nerwowego, które nie są poddane leczeniu zazwyczaj prowadzą do poważnych chorób neurologicznych. Skrupulatna obserwacja reakcji naszego ciała na konkretne bodźce a oprócz tego badania obrazowe takie jak na przykład rezonans pozwalają specjaliście na dokładną ocenę funkcjonowania całego układu nerwowego. Powinno się pójść do neurologa, kiedy zaobserwowaliśmy u siebie takie symptomy jak: kurcze a także drżenie mięśni, bóle, kłopoty z koordynacją ruchową, kłopoty z pamięcią, osłabienie mięśni, zaburzenia snu, nieprawidłowa praca zwieraczy. Neurolog podczas naszej pierwszej wizyty wykona dokładne badania odruchów fizjologicznych oraz przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski, który jest kluczem do dalszego postępowania diagnostycznego.