Zdalne i automatyczne sterowanie temperaturą w domu inteligentnym pozwala na uzyskanie optymalnych warunków pracy i odpoczynku, a także poważnych oszczędności. Jest to możliwe między innymi dzięki wykorzystaniu nowoczesnych regulatorów temperatury, dobieranych w zależności od zapotrzebowania obiektu jak i mieszkańców / użytkowników.
Co to jest regulator temperatury?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie wykorzystywane do sterowania urządzeniami grzewczymi, a co za tym idzie, regulowania temperatury w konkretnych pomieszczeniach. Wykorzystanie konkretnego typu regulatora / systemu uwarunkowane jest charakterystyką budynku, rodzajem źródła ciepła i potrzebami użytkowników.
Regulatory współpracują z czujnikami temperatury, które analizują aktualną sytuację i najważniejsze parametry. W systemach inteligentnych montowane są regulatory temperatury z czujnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi, a także wykorzystywane są krótkoterminowe prognozy pogody jako uzupełnienie informacji o bieżącej i nadchodzącej sytuacji pogodowej.
Jak działa regulator temperatury?
Praca regulatora może odbywać się na dwa sposoby – manualnie lub automatycznie. W pierwszym przypadku użytkownik wykorzystuje pokrętła, przyciski lub specjalne wyświetlacze do ustawienia optymalnej dla siebie temperatury.
Automatyczny regulator temperatury wykorzystuje natomiast wspomniane czujniki – wewnętrzny, zewnętrzny lub oba naraz (wszystko zależy od stopnia jego rozbudowania). Dzięki temu jest w stanie kontrolować poziom temperatury w pomieszczeniu i na tej podstawie sterować urządzeniami grzewczymi. Wszystko to odbywa się bez naszego udziału. Jeśli w pokoju zrobi się zbyt zimno, regulator „podkręci” ogrzewanie. I odwrotnie – w przypadku przekroczenia określonych wartości, grzanie zostanie odcięte.
Do zadań użytkownika końcowego należy wyłącznie zaprogramowanie optymalnej temperatury, którą regulator będzie utrzymywał. Systemy inteligentne pozwalają również na ustawienie osobnych wartości w ciągu dnia i w nocy, a także na implementowanie całych scenariuszy, na przykład na wypadek dłuższej nieobecności domowników.
Jak wybrać regulator temperatury?
Omawiane urządzenia dobierane są do specyfiki systemu inteligentnego, a także indywidualnych potrzeb użytkowników końcowych. Należy pamiętać, że opisane funkcjonalności są integralną częścią systemów inteligentnych i różnice mogą sprowadzać się jedynie do sposobu zainstalowania poszczególnych urządzeń. Urządzenia te możemy podzielić na:
- zasilane bateryjnie i sieciowo (sensory temperatury; zalecamy zasilanie sieciowe, a wersję bateryjną montować tylko w miejscach, w których nie ma dostępu sieci 230V);
- Montowane pod przyciskami na ścianach lub w rozdzielnicy elektrycznej (w przypadku montażu w rozdzielnicy należy sygnał z czujników doprowadzić przewodami);
- zintegrowane z czujnikami ruchu
Regulatory wykorzystywane są w domach, mieszkaniach, biurach i w wielu innych przestrzeniach. Dzięki nim, możliwe jest utrzymanie stałej temperatury, co przekłada się nie tylko na niebywały komfort, ale również na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Energia cieplna nie jest bowiem marnotrawiona. Z tego też względu, wykorzystanie regulatorów temperatury jest mocno zalecane w ramach systemów inteligentnych.
Źródło: F&F – Automatyka domowa