Każdorazowo przy zakładaniu nowej instalacji na gaz płynny, zbiornik na propan zostaje umieszczony na posesji klienta. Wydaje się, że wśród zbiorników na gaz nie ma wielkiego wyboru. Jednak nic bardziej mylnego! Różnorodność zbiorników jest niezwykle duża. Do dyspozycji klientów są zbiorniki naziemne i podziemne, a oba typy można kupić na rynku pierwotnym lub wtórnym, czyli jako zbiorniki nowe bądź używane. Ponadto zbiorniki na propan dostępne są w wielu różnych wielkościach i pojemnościach. Warto dobrze przemyśleć decyzję o wyborze konkretnego typu zbiornika i zdecydować się na taki, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.
Zbiorniki na gaz propan w różnych pojemnościach – który jest dla mnie najlepszy?
Zbiorniki na gaz propan dostępne są w szerokiej gamie pojemności. Do wyboru klienci mają zbiorniki na gaz o pojemności 990 l, 1750 l, 2700 l, 2750 l, 4850 l, 5000 l, 6400 l oraz 7000 l. Dodatkowo wielu producentów i dystrybutorów oferuje wykonanie zbiornika o dowolnej pojemności, mniejszej lub większej od standardowych, na specjalne zamówienie klienta. Podjęcie decyzji o wielkości zbiornika powinno wyprzedzać pozostałe kwestie dotyczące zbiornika na gaz propan. Najczęściej klienci i inwestorzy proszą tu o poradę specjalistów, ponieważ na podstawie doświadczenia są oni w stanie najlepiej i najbardziej precyzyjnie doradzić, jaka wielkość zbiornika na gaz sprawdzi się w konkretnej sytuacji.
Najważniejszym kryterium jest wielkość domu, który będzie ogrzewany przy pomocy instalacji gazowej. Następnie należy rozważyć czy gaz ze zbiornika będzie wykorzystywany również do zasilania kuchenki gazowej i wody użytkowej. Jeśli będziemy chcieli korzystać z wielofunkcyjności gazu propan to w obliczeniach należy także wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców domu. Zaleca się, aby dobrać pojemność zbiornika w taki sposób, by tankowanie było konieczne maksymalnie dwa razy do roku.
Lepiej wybrać naziemny czy podziemny zbiornik na gaz?
Zbiorniki na gaz są dostępne w wersji naziemnej i podziemnej. Przy wyborze pomiędzy naziemnym zbiornikiem na gaz a podziemnym zbiornikiem na propan decyduje więcej niż jeden czynnik. Niektórzy kierują się względami wizualnymi. Klienci dbający o wygląd swojego domu i jego obejścia, nie wyobrażają sobie, by posesję „szpecił” zbiornik na gaz. Dla takich osób doskonałym rozwiązaniem jest zbiornik podziemny. Jednak aby taki zbiornik umieścić na działce, a konkretnie pod gruntem, wymagane jest wykopanie dołu pod zbiornik, co jest także nieco droższe, niż posadowienie naziemnego zbiornika na gaz. Kwestię tę również należy mieć na uwadze, by nie być zaskoczonym.
Innym decydującym czynnikiem jest wielkość działki. Ustawodawca ze względów bezpieczeństwa określił przepisami minimalne odległości, jakie musi zachować zbiornik na gaz zarówno od budynków mieszkalnych, jak i od granicy sąsiedniej działki. Tym samym zbiornik podziemny idealnie spisze się na małych działkach, ponieważ musi zachować niemal o połowę mniejsze odległości od budynków i granicy działki, niż to jest w przypadku zbiornika naziemnego. Natomiast zbiornik naziemny jest tańszy w posadowieniu, ale widoczny, choć też można ukryć go za krzewami. Zbiornik naziemny dobrze sprawdzi się też na nieco większych działkach – zbiornik o pojemności 2700 l musi być oddalony co najmniej 3 metry od budynków oraz 1,5 metra od granicy działki. Odległości te są także uzależnione od wielkości zbiornika na gaz.
Zbiorniki na gaz w wersji nowej lub używanej
Oprócz możliwości wyboru pomiędzy zbiornikiem naziemnym i podziemnym oraz szerokiej gamy pojemności zbiorników, można także kupić zbiornik zarówno w wersji nowej, jak i używanej. Głównym kryterium decydującym w tej kwestii jest cena i żywotność zbiornika.
Nowe zbiorniki prezentują zdecydowanie dłuższą żywotność, niż używane zbiorniki na gaz. Jednak nowe są niemal o połowę droższe. Używany zbiornik na propan nieco wcześniej będzie wymagał wymiany, jednak w momencie powstawania całej instalacji na gaz, jest źródłem pewnych oszczędności. Niektóre firmy umożliwiają rozłożenie płatności za zakup zbiornika na dogodne raty bądź też oferują dzierżawę zamiast zakupu. Kwestie te powinny być rozstrzygnięte indywidualnie, w zależności od możliwości i sytuacji finansowej klienta. Jeśli chodzi o niezawodność, to zarówno nowe, jak i używane zbiorniki na gaz – dzięki regularnym przeglądom – są równie bezpieczne.