Nie od dziś wiadomo, że regularne badania pomagają na wczesne wykrycie zmian w organizmie i pozwalają na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nie inaczej jest w przypadku najmłodszych pacjentów – tym bardziej, że tempo rozwoju dziecka jest bardzo intensywne. Mało tego, w wielu przypadkach zastosowanie w porę leczenia pozwala na cofnięcie wielu wad, a nawet całkowitą ich eliminację. Jeśli celem badania jest sprawdzenie rozwoju mózgowia u dziecka, a także naczyń krwionośnych, zaleca się wykonanie przezciemiączkowego USG mózgu.
Przezciemiączkowe USG mózgu – co to za badanie?
Mowa o badaniu, które wykonuje się u bardzo małych dzieci. Dzieje się tak z prostej przyczyny – ciemiączko przednie zrasta się u dziecka już między dziewiątym a osiemnastym miesiącem życia. Jest to tkanka na główce dziecka, łącząca kości czaszki u niemowląt i noworodków. Na początku nie są one twardym elementem czaszki, ponieważ mają za zadanie przygotować głowę dziecka na dopasowanie się do kanału rodnego podczas porodu. Z czasem tkanki te zaczynają zarastać. Wcześniej jednak pozwalają na przeprowadzenie między innymi badanie USG, które pomoże ocenić rozwój ośrodkowego układu nerwowego u dziecka.
Wskazania do wykonania przezciemiączkowego USG mózgu
Wiele z badań ultrasonograficznych nie należy do puli podstawowych badań profilaktycznych. Wykonuje się je w przypadku konkretnych wskazań i objawów zauważonych u pacjenta. Można jednak wyodrębnić poszczególne grupy, które kwalifikują się do poddania się tego typu badaniom. Jedną z takich grup są dzieci urodzone przedwcześnie, ponieważ maluchy te są narażone na występowanie różnego rodzaju problemów neurologicznych.
Badanie USG mózgu pozwoli na szybką ocenę czy układ nerwowy zdążył się u dziecka odpowiednio rozwinąć i czy nie widać tam żadnych niepokojących zmian. Bezwzględnie należy wykonać badanie USG mózgu u dziecka, jeżeli problemy neurologiczne są wyraźnie zauważalne. Dzieje się tak na przykład w przypadku występujących drgawek u małego pacjenta, nadmiernego przyrostu obwodu głowy czy też wystającego lub pulsującego ciemiączka. Do przezciemiączkowego USG mózgu kwalifikują się także dzieci, które przeszły różnego rodzaju urazy. Takie badanie pomoże w szybkiej ocenie i zobrazuje czy nie doszło między innymi do krwawienia wewnątrzczaszkowego. Wyraźnym wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie niedotlenienia w czasie ciąży lub porodu, a także infekcje przebyte przez dziecko jeszcze w łonie matki.
Jak przebiega przezciemiączkowe badanie USG?
Z racji tego, że badanie ultrasonograficzne przez ciemiączko dotyczy bardzo małych dzieci, cała procedura musi być całkowicie bezpieczna. USG jest badaniem zupełnie nieinwazyjnym, nie wywołuje u dziecka żadnych skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, że już sam fakt przeprowadzania badania może być dla małego pacjenta powodem do niepokoju, dlatego przez cały czas trwania tej procedury, przy dziecku jest obecny rodzic lub opiekun. Lekarz prowadzący badanie przykłada głowicę aparatu ultrasonograficznego do główki dziecka, uprzednio posmarowanej bezpiecznym żelem. Przez delikatne ruchy przesuwa głowicę i obserwuje obraz, który pojawia się od razu na monitorze aparatu. Dzięki temu od razu znany jest wynik przeprowadzonego badania.
Jak się przygotować do przezciemiączkowego badania USG?
Badanie USG jest dla dziecka całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Nie wymaga także specjalnego przygotowania przed przyjściem do gabinetu. Można nakarmić dziecko tuż przed zaplanowaną wizytą, żeby zmniejszyć ryzyko, że zgłodnieje akurat w trakcie wykonywanego badania. Może się zdarzyć, że dziecko będzie płakać w trakcie USG, ale będzie to wynikać przede wszystkim ze stresu i niepokoju, nowej sytuacji nieznanej dla dziecka. Badanie to jest bowiem całkowicie bezbolesne. Dlatego ważna jest także stała obecność rodzica lub opiekuna przy dziecku – tak by dać mu maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Badanie jest procedurą krótką, na dodatek wynik jest znany już zaraz po jej wykonaniu. Lekarz przeprowadzający badanie może zalecić dodatkowe wizyty u specjalistów lub USG kontrolne po ustalonym czasie.
Źródło: Gabinet USG – usg pediatryczne