Uzdatnianie sprężonego powietrza to proces pozwalający oczyścić gaz pod ciśnieniem ze wszelkich zanieczyszczeń i drobinek, które obniżają jego jakość. Zanieczyszczenia zawieszone w sprężonym powietrzu mogą mieć rozmaity charakter i przyjmować postać cząsteczek stałych lub drobinek wody, a nawet oleju. Sprawia to, że uzdatnianie sprężonego powietrza jest procesem wieloetapowym a do jego prawidłowego przeprowadzenia wymagane są różne akcesoria w kompresorze. Wyjaśniamy więc, jak przebiega proces uzdatniania sprężonego powietrza i podpowiadamy, co jest potrzebne do jego przeprowadzenia.
W jakim celu uzdatnia się sprężone powietrze?
Filtracja sprężonego powietrza jest obowiązkowym elementem produkcji tego medium. Sprężone powietrze wytwarzane przez kompresory jest tym samym, którym oddychamy na co dzień, jednak o znacznie większym ciśnieniu. Oznacza to, że na mniejszej powierzchni zostaje stłoczona dużo większa porcja gazu. Doprowadza to do zwiększenia ciśnienia powietrza, ale również skumulowania wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się w nim. Dodatkowo obróbka gazu atmosferycznego związana ze zwiększeniem jego ciśnienia powoduje, że ze sprężonego powietrza wytrąca się spora ilość wilgoci. Jest ona także nieodzownym elementem powietrza znajdującego się w naszym otoczeniu, jednak zwiększenie ciśnienia tego medium jeszcze bardziej potęguje to zjawisko.
Uzdatnianie sprężonego powietrza jest niezbędne, aby możliwe było jego stosowanie do celów produkcyjnych, przemysłowych czy usługowych. Dzięki oczyszczaniu sprężonego gazu znacząco podnosi się jego jakość i zwiększa użyteczność. Warto więc zadbać o prawidłowe przeprowadzenie tego procesu i zaopatrzenie się we wszystkie niezbędne elementy i akcesoria do uzdatniania sprężonego powietrza w układzie pneumatycznym.
Filtracja wstępna sprężonego powietrza
Filtracja wstępna odbywa się przy użyciu specjalnych filtrów, dedykowanych do konkretnego modelu sprężarki powietrza. Ten etap uzdatniania sprężonego powietrza pozwala wyeliminować zdecydowaną większość zanieczyszczeń w postaci cząsteczek stałych i w formie gazowej. Stosuje się do tego celu przede wszystkim filtry dokładne oraz mikrofiltry dokładne. Ich zastosowanie zapewnia sprężone powietrze najwyższej jakości dzięki całkowitemu wyeliminowaniu cząsteczek stałych ze skompresowanego gazu. Mikrofiltry dokładne przechwytują natomiast dużą ilość zanieczyszczeń pyłowych i mikrobiologicznych. Dopełnienie tej filtracji przez filtry węglowe wpływa na pozbawienie sprężonego powietrza smaku i zapachu. Jest to szczególnie ważne w przemyśle spożywczym, w medycynie, a także w stomatologii. Filtry węglowe poprzez zastosowanie węgla aktywnego charakteryzują się wydłużonym czasem pracy.
Osuszanie sprężonego powietrza
Kolejnym istotnym krokiem w procesie uzdatniania sprężonego powietrza jest pozbawienie go wilgoci. Osuszanie sprężonego powietrza ma także znaczący wpływ na jakość tego medium. Pozbawienie sprężonego powietrza wilgoci i drobinek wody może odbywać się na kilka sposobów oraz przy wykorzystaniu różnych akcesoriów i elementów układu pneumatycznego. Najpopularniejsze i najbardziej skuteczne są osuszacze membranowe, osuszacze adsorpcyjne, osuszacze ziębnicze i osuszacze tandemowe. Wykorzystanie poszczególnych typów osuszaczy pozwala na uzyskanie wysokiej jakości sprężonego powietrza i wyeliminowanie wilgoci z układu pneumatycznego. Osuszacze są także dużo bardziej precyzyjne niż zastosowanie samych filtrów sprężonego powietrza, warto więc pamiętać o ich zakupie przy projektowaniu i kompletowaniu układu sprężonego powietrza.
Separacja oleju ze sprężonego powietrza
Separacja i oczyszczanie sprężonego powietrza z drobinek oleju i mgły olejowej jest krokiem niebywale istotnym jednak niezbędnym tylko przy zastosowaniu sprężarek olejowych. W urządzeniach wykorzystujących olej do smarowania i chłodzenia podzespołów nie można wyeliminować drobinek oleju ze sprężonego powietrza w inny sposób niż przez zastosowanie wielostopniowego systemu filtrów. Pozbawienie sprężonego powietrza oleju wpływa nie tylko na możliwość zastosowania tego medium w branżach takich, jak produkcja żywności, elektronika, optyka, medycyna czy produkcja leków. Sprężone powietrze wolne od drobinek oleju wpływa również bezpośrednio na wydłużenie żywotności całego układu sprężonego powietrza i jego poszczególnych podzespołów oraz na większą i dłuższą sprawność wszystkich urządzeń pneumatycznych pracujących w zakładzie.
źródło: czemar.pl